День GSEU 2023

День GSEU відбувся у Брюсселі 19 жовтня 2023 року. Його метою було залучення важливих зовнішніх зацікавлених сторін після року реалізації проєкту та просування нашої місії: створення Геологічної служби для Європи. Понад 100 осіб з усієї Європи зібралися, щоб почути чудові презентації та дискусії з усіх сфер компетенції GSEU: Сировинні ресуурси, Геоенергетичні ресурси, Ресурси підземних вод, Вразливість узбережжя та вітропарки, Формування геологічної основи, – все це взаємопов'язане та доступне через Європейську інфраструктуру геологічних даних.

Програма

1 – Геологічна служба для Європи

Стислий огляд програми заходу та результатів першого року проєкту (PDF) - Франческо Піццоколо (TNO, Geological Survey of Netherlands - GSEU)

Джулі Холліс, Генеральний секретар EuroGeoSurveys, у своєму вступному слові підкреслила важливість залучення зовнішніх зацікавлених сторін до амбітної мети створення Геологічної служби для Європи – загальноєвропейської експертної мережі, що базується на гармонізованих даних, інформації та знаннях про надра Європи. Вона зазначила, що це критично важливо для побудови міцних зав’язків між науками про Землю та політиками для підтримки зеленого переходу та забезпечення сталого майбутнього Європи. Співпраця поза межами геонаукової спільноти з інституціями ЄС та суспільством є ключем до вирішення складних екологічних та соціальних проблем, які не мають національних кордонів. Щоб вирішувати проблеми в континентальному масштабі, нам також потрібно діяти на континентальному рівні, тобто нам необхідні дані про енергетичні, мінеральні та водні ресурси, що забезпечують розвиток нашого суспільства в усіх європейських країнах. Земля є взаємопов'язаною системою процесів, і геологічні знання та інформація допомагають зрозуміти її та ефективно перетворити ці знання в науково обґрунтовану політику, що сприяє досягненню нульових викидів у майбутньому.

Після вступного слова відбулися презентації з різних сфер експертизи GSEU. Представники команди GSEU розповіли про критичну сировину, ресурси геоенергії, ресурси підземних вод, прибережну вразливість та вітропарки, а також створення геологічної основи, зосереджуючись на продуктах і послугах, які будуть розроблені в рамках проєкту для підтримки науково обґрунтованої політики.

Критична сировина (PDF) - Гійом Бертран (BRGM - French Geological Survey)

Геоенергетичні ресурси (PDF) - Паула Кантелі (IGME – The Geological and Mining Institute of Spain)

Ресурси підземних вод (PDF) - Пітер ван дер Кер (GEUS – The Geological Survey of Denmark and Greenland)

Вразливість узбережжя та вітропарки (PDF) - Sytze van Heteren (TNO, Geological Survey of Netherlands)

Створення геологічної основи (PDF) - Кріс П'єссенс (GSB – Geological Survey of Belgium)

 

2 – Створення платформи знань

Вступне слово - Штефан Грюйтерс (TNO, Geological Survey of Netherlands-GSEU)

Під час сесії «Створення платформи знань» основна увага була приділена Європейській інфраструктурі геологічних даних – EGDI та подальшим крокам у рамках проєкту GSEU. Існуючу систему EGDI буде виведено на новий рівень шляхом перетворення існуючої інфраструктури даних в інфраструктуру знань. Наразі EGDI надає доступ до даних та наборів даних, створених у численних проєктах за останні 15 років. Важливо забезпечити, щоб основа системи була адекватною (повні, надійні та придатні для використання дані) та підтримувалася (актуальні дані). У рамках запланованої трансформації ці дані та набори даних будуть інтерпретовані, а також додаватимуться знання у вигляді продуктів з доданою вартістю, щоб кінцеві користувачі могли використовувати їх у своєму робочому процесі та процесі прийняття рішень.

Європейська інфраструктура геологічних даних (EGDI) (PDF) - Метт Харрісон (BRGM – French Geological Survey)

Створення успішної платформи просторових даних (PDF) - Саллі Пейн Снелл (EuroGeographics)

Стратегічна оцінка потенціалу зберігання вуглецю (PDF) - Пол Д. Аллан (програмне забезпечення Quorum)

Панельна дискусія з Херардо Еррера (DG GROW – The Directorate-General for Internal Market, Industry, Entrepreneurship and SMEs), Саллі Пейн Снелл (EuroGeographics), Хелен Главес (EGU – European Geosciences Union), Полом Д. Алланом (Quorum), Ясною Шинігой (GeoZS – The Geological Survey of Slovenia)

Підсумки панельної дискусії:

  • Критична маса користувачів (дослідники, студенти, політики/особи, які приймають рішення, комерційні користувачі) життєво важлива для сталого розвитку EGDI та GSEU в цілому. (Хелен Главес, EGU – European Geosciences Union)
  • Замість того, щоб завжди вважати, що експерти та асоціації повинні надавати дані та інвестувати в інфраструктуру, ми можемо співпрацювати з користувачами, щоб вони могли підтримувати її, поки ми продовжуємо надавати експертну підтримку. Ми повинні бути в змозі стимулювати інтеграцію та гармонізацію даних, а також забезпечити можливість використання даних через кордони (Саллі Пейн Снелл, EuroGeographics)
  • Ми повинні перейти до рівня юзабіліті даних, зібраних у численних проєктах, щоб зробити експертні знання доступними. Тому Акт про критичну сировину (CRM Act) зобов'язує країни-члени ЄС надавати дані про критичні та стратегічні мінеральні ресурси та реалізовувати національні програми розвідки. Для політиків вкрай важливо мати доступ до інформації з усіх 27 країн ЄС. Інформація (дані, карти тощо) повинна бути гармонізована, придатна для використання і спрощена для конкретної групи користувачів. Херардо Еррера (DG GROW – The Directorate-General for Internal Market, Industry, Entrepreneurship and SMEs)
  • Відповідальність національних геологічних служб полягає в тому, щоб надати до системи високоякісні, достовірні та актуальні дані, а також створити процедури контролю якості. (Ясна Шинігой, GeoZS – The Geological Survey of Slovenia)
  • Створення правової бази для обміну даними є майже обов'язковим, інакше постачальники даних приватного сектору претендуватимуть на право власності на свої дані. (Пол Д. Аллан, Quorum)

 

Ключова доповідь: Технології для досягнення нульових викидів

Технології для досягнення нульових викидів (PDF) - Нільс А. Рьокке (EERA – European Energy Research Alliance)

 

 

 

 

 

 

 

3 – Побудова геологічної основи для інтегрованого управління надрами

Вступне слово - Джулі Холліс (EuroGeoSurveys)

Сесія під назвою «Побудова геологічної основи для інтегрованого управління надрами» була присвячена важливості геологічного картографування для ефективної комунікації та кращого розуміння поверхні та, зокрема, надр, прихованого під землею простору. Для розробки гармонізованих геологічних карт і моделей використання спільних моделей даних, стандартів і глосаріїв є важливим для вирішення загальноєвропейських і транскордонних проблем управління надрами.

Новий підхід до гармонізованих мап (PDF) - Ральф Ватцель (BRG – Institute for Geosciences and Natural Resources)

Важливість 3D та 4D геомоделювання для національної політики (PDF) - Мартін Пірсманн (BRO – National Key Registry of the Subsurface)

Панельна дискусія з Мартіном Персманном (BRO – National Key Registry of the Subsurface), Міхілем ван дер Меуленом (TNO, Geological Survey of Netherlands), Ральфом Ватцелем (BRG – Institute for Geosciences and Natural Resources), Гансом Георгом Кренмайром (GeoSphere) та Крістін Аш (BRG – Institute for Geosciences and Natural Resources)

Підсумки панельної дискусії:

  • Під час панельної дискусії було наголошено на важливості співпраці в межах національних та регіональних політичних кордонів для кращого розуміння надр та управління їх використанням. По суті, всі європейські країни є дуже малими в порівнянні з відповідними геологічними структурами (басейнами, гірськими системами). Під час дискусії було висвітлено проблему відсутності геологічних даних та необхідність отримання нових даних у польових умовах та в лабораторіях. У відповідь на це було згадано про важливість національної законодавчої бази для управління геологічними даними як механізму отримання даних від інших постачальників даних.

 

4 – Вразливість узбережжя та розташування офшорних вітрових електростанцій для сталого розвитку

Вступне слово - Ситце ван Хетерен (TNO, Geological Survey of Netherlands)

Сесія «Вразливість узбережжя та розміщення офшорних вітропарків для сталого розвитку» порушила два важливі напрями застосування прибережно-морської геології, а саме управління прибережною зоною та встановлення офшорних вітропарків. Геологічні карти/моделі/модулі на суші та на шельфі будуть розроблені для підтримки обґрунтованих рішень щодо управління та захисту прибережних зон та зменшення ризиків від встановлення офшорних вітроенергетичних споруд

Майбутнє прибережних зон (PDF) - Нікі Евельпіду (UOA)

Геологічні проблеми офшорних вітропарків - Девід Гарсія Морено (DEME)

Панельна дискусія за участі Зої Константіну (DG MARE – Directorate-General Maritime Affairs and Fisheries), Жиля Леріколе (EMB – European Marine Board), Нікі Евельпіду (UOA), Девіда Гарсії Морено (DEME) та Елефтерії Пояджі (HSGME – Hellenic Survey of Geology and Mineral Exploration)

Підсумки панельної дискусії:

  • Геологічний досвід є надзвичайно цінною для будівництва офшорних вітропарків, але наявні дані морської геології не визнаються і майже не використовуються на практиці. Тому потрібно більш активно інформувати спільноту з розвитку офшорних вітропарків про доступ до цих даних. (Девід Гарсія Морено, DEME)
  • Геологам потрібно донести, що є важливим, що ми робимо і які рішення ми можемо запропонувати суспільству. (Нікі Евельпіду, UOA)
  • Дані морського дна EMODNet використовуються для планування, але їх роздільна здатність потребує покращення. (Жиль Леріколе, EMB – European Marine Board)
  • Геологи повинні донести до влади те, що в міському розвитку геологічна експертиза є критично важливою для уникнення шкоди, спричиненої геологічними небезпеками. (Елефтерія Пояджі, HSGME – Hellenic Survey of Geology and Mineral Exploration)
  • Для політиків важливі не цифри, а конкретні результати та їх співвідношення з витратами. У спільноті морських наук потрібен більш інтегрований підхід для пошуку оптимальних рішень. Необхідно говорити з політиками на їхній мові, пояснюючи, як запропоновані рішення задовольнять їхні інтереси. (Зої Константіну, DG MARE – Directorate-General Maritime Affairs and Fisheries)

 

5 – Картографування та управління сталими геоенергетичними потужностями в Європі

Вступне слово - Глен Беррідж (EFG – European Federation of Geologists)

Основними цілями GSEU у сфері геоенергетичних ресурсів є створення загальноєвропейських кадастрів, надання характеристик та знань про геотермальні енергетичні ресурси, підземні потужності для секвестрації СО2 та тимчасове зберігання стійких енергоносіїв.

Міжнародне співробітництво та стратегічний розвиток (PDF) - Ізабелла Нардіні (Fraunhofer IEG – Fraunhofer Research Institution for Energy Infrastructures and Geothermal Systems IEG)

UNFC: інструмент для сталого управління сировиною (PDF) - Славко Шоляр (UNECE – United Nations Economic Commission for Europe)

Панельна дискусія з Ізабеллою Нардіні (Fraunhofer IEG – Fraunhofer Research Institution for Energy Infrastructures and Geothermal Systems IEG), Нільсом А. Рьокке (EERA – European Energy Research Alliance), Славко Шоларом (UNECE – United Nations Economic Commission for Europe), Паулою Кантелі (IGME – The Geological and Mining Institute of Spain) та Сержем ван Гесселем (TNO, Geological Survey of Netherlands)

Підсумки панельної дискусії:

  • Нормативно-правова база має вирішальне значення для інтеграції геологічної інформації, необхідної для оцінки та впровадження геоенергетичних технологій. Окрім підвищення рівня технологічної готовності, нам також потрібно забезпечити готовність суспільства. У цьому процесі необхідно спілкуватися із зацікавленими сторонами щодо підземних небезпек, наприклад, сейсмічних проблем та впливу на питну воду. (Серж ван Гессель, TNO, Geological Survey of Netherlands)
  • Акт ЄС про вуглецево-нейтральну промисловість (The EU Net-zero Industry Act), який незабаром набуде чинності, стане важливим кроком на шляху до впровадження зберігання CO2. Геологи здатні пояснити технології та потенційні наслідки громадськості, яка прислухається до нас, оскільки ми не маємо комерційної зацікавленості в проєктах. (Паула Кантелі, IGME – The Geological and Mining Institute of Spain)
  • У сфері геотермальної енергії нам потрібно зосередитися на міждисциплінарних темах, як-от видобуток сировини з геотермальних розсолів, акумулювання тепла та уловлювання та зберігання вуглецю. Геотермальній спільноті необхідно знайти ефективніший спосіб донести переваги використання геотермальної енергії як до політиків, так і до громадськості. (Ізабелла Нардіні, Frauhofen IEG - Fraunhofer Research Institution for Energy Infrastructures and Geothermal Systems IEG)

 

6 – Використання критичної сировини для сталого управління ресурсами в Європі

Вступне слово - Франческо Піццоколо (TNO, Geological Survey of Netherlands - GSEU)

Сесія під назвою «Використання критичної сировини для сталого управління ресурсами в Європі» була зосереджена на побудові безпечного та надійного ланцюжка постачання критичної сировини для підтримки зеленого переходу європейської промисловості та суспільства в цілому. Акт про критичну сировину (CRM Act) визнає вирішальну роль підземних ресурсів, особливо критичної сировини. Основною метою GSEU у сфері Сировинних ресурсів є переоцінка європейських ресурсів первинної критичної сировини в межах наземних та морських родовищ, а також оцінка ресурсів гірничодобувних відходів гірничодобувної промисловості з акцентом на критичну сировину.

Гонка за забезпечення критичною сировиною (PDF) - Еллі Гомес-Каллус (BloombergNEF)

Інформаційна система ЄС по критичній сировині – потреби та взаємодія на основі знань про критичну сировину (PDF) - Девід Пеннінгтон (JRC - the European Commission's Joint Research Centre)

Панельна дискусія з Робертом Томасом (DG GROW – The Directorate-General for Internal Market, Industry, Entrepreneurship and SMEs), Еллі Гомесом-Каллусом (BloombergNEF), Еберхардом Фальком (IntRaw), Девідом Пеннінгтоном (JRC - the European Commission's Joint Research Centre), Гійомом Бертраном (BRGM – French Geological Survey), Коеном Вербрюггеном (GSI - Geological Survey Ireland)

Підсумки панельної дискусії:

  • EuroGeoSurveys та держави-члени заохочуються до співпраці з DG GROW – The Directorate-General for Internal Market, Industry, Entrepreneurship and SMEs – для надання даних з метою заповнення прогалин та уникнення дублювання. Акт про критичну сировину (CRM Act) робить особливий акцент на сталому розвитку, екологічній та соціальній прийнятності гірничодобувної промисловості та пов'язаної з нею виробничою діяльністю. Лише проєкти, які відповідають зазначеним вимогам та пропонують вигідні умови, отримають статс стратегічних. Ми сподіваємося, що геологічна спільнота відновить геологорозвідувальну діяльність у європейських країнах, але нам потрібно переконати суспільство, що ми можемо зробити це у зелений, сталий спосіб. (Роберт Томас, DG GROW – The Directorate-General for Internal Market, Industry, Entrepreneurship and SMEs)
  • За допомогою Акту про критичну сировину (CRM Act) та інших нормативно-правових актів, що стосуються батарей і напівпровідників, ЄС прагне забезпечити функціонування усього ланцюжка створення вартості, а не лише окремих його частин. (Девід Пеннінгтон, European Commission's Joint Research Centre)
  • Геологічна спільнота може підтримати впровадження Акту про критичну сировину (CRM Act), але реально ми можемо підтримати лише першу його частину – геологорозвідку; попереду ще багато роботи з боку політики та планування. (Коен Вербрюгген, Geological Survey Ireland)
  • Знання, інструменти та методи для прискорення видобутку критичної сировини у Європі існують, але ефективність процесів має бути значно вищою. У Канаді вдалося скоротити терміни на 40% лише завдяки налагодженню комунікації та спільній роботі щодо усунення перешкод у процесах. (Еллі Гомес-Каллус, BloombergNEF)

 

7 – Охорона та управління ресурсами підземних вод Європи для сталого використання

Вступне слово (PDF) - Клаус Хінсбі (GEUS – The Geological Survey of Denmark and Greenland)

Остання сесія Дня GSEU була присвячена темі захисту та управління ресурсами підземних вод Європи для сталого використання. У рамках проєкту GSEU ми працюємо над інтегрованим, ефективним та сталим використанням та захистом європейських ресурсів підземних вод, включаючи оцінку потужностей тимчасового зберігання на предмет кількості та якості підземних вод. Ми знаємо, що існують серйозні проблеми, пов'язані з водою, по всій Європі. Згідно з нещодавньою оновленою інформацією про стан планетарних кордонів, порушено 6 з 9 кордонів безпечної життєдіяльності для людства, останній з яких включає зміну прісної води.

KARMA для GSEU (PDF) - Марко Петітта (Sapienza University of Rome)

Парадокс безпеки та захисту підземних вод – Політичні та дослідницькі міркування - Філіп Кевовільє (DG HOME – Directorate-General for Migration and Home Affairs)

Панельна дискусія з Марко Петітта (Sapienza University of Rome), Філіпом Кевовільє (DG HOME – Directorate-General for Migration and Home Affairs), Петером ван дер Кером (GEUS – The Geological Survey of Denmark and Greenland), Клаусом Хінсбі (GEUS – The Geological Survey of Denmark and Greenland) та Крісом Пієссенсом (GSB-RBINS – The Geological Survey of Belgium, department of the Royal Belgian Institute of Natural Sciences)

Підсумки панельної дискусії:

  • На основі наявних даних про кількість та якість води ми можемо виявляти тенденції та навіть робити прогнози. Саме тому важливо залучати зацікавлені сторони та інформувати їх про те, що ця інформація буде доступна. (Пітер ван дер Кер, GEUS – The Geological Survey of Denmark and Greenland)
  • EGDI стане ще сильнішим інструментом для забезпечення доступу до інформації про підземні води для різних зацікавлених сторін. (Клаус Хінсбі, GEUS – The Geological Survey of Denmark and Greenland)
  • Нам потрібно спростити комунікацію зі стейкхолдерами, не применшувати складні питання, а пропонувати корисні рішення. (Марко Петітта, Sapienza University of Rome)
  • Підземні води дуже сприйнятливі до впливу різних видів діяльності на поверхні та під поверхнею, тому їх можна використовувати як приклад для планування використання надр. (Кріс Піессенс, GSB-RBINS – The Geological Survey of Belgium, department of the Royal Belgian Institute of Natural Sciences)
  • Ми підтримуватимемо дослідження щодо запобігання екстремальним посухам та повеням, але ми також повинні реагувати на такі водні кризи. (Філіп Кевовільє, European Comission EUROPA)

 

Заключне слово

Заключне слово - Джулі Холліс (EuroGeoSurveys)

Стійка Геологічна служба для Європи потребує технічної наукової бази – даних, інформації та знань – а також експертної мережі, компетентної для усунення розривів між національними даними та знаннями для створення гармонізованих даних, інформації та знань у загальноєвропейському масштабі. Ми маємо технічну наукову базу та експертну мережу – проект GSEU дозволяє нам створювати гармонізовані дані, інформацію та знання, необхідні для підтримки національної та загальноєвропейської політики, забезпечення енергетичного переходу та забезпечення розуміння, необхідного для реалізації Зеленого курсу ЄС. Ми повинні зосередити нашу комунікацію на тому, чому геологічні дані, інформація та знання необхідні для підтримки та впровадження ефективної політики. Нам потрібно розширити нашу мережу на інших постачальників даних, з одного боку, і на наших користувачів і політиків, з іншого.

Досягнення всього цього потребує співпраці як в межах, так и поза межами нашої мережі.