Засідання відбулось у рамках VIII Київської Нафтогазової Конференції «Буріння. Інтенсифікація. Екологія та охорона праці» (Україна, м. Київ, Міжнародний виставковий центр).
У засіданні взяли участь 62 учасника, серед яких провідні фахівці академічних структур НАН України, МОН України, державних установ, приватних компаній, громадських організацій.
На заході була висвітлена проєктна діяльність Спілки геологів України (надалі – UAG) в межах науково-дослідного простору ЄС, зокрема, за напрямом геотермальної енергетики. Наразі фахівці UAG беруть участь у проєкті CRM-geothermal (сировинні матеріали з геотермальних флюїдів: виникнення, збагачення, видобуток). Період реалізації: 2022-2026. CRM-geothermal відкриває потенційно величезний невикористаний ресурс геотермальної енергії, щоб допомогти Європі досягти стратегічних цілей Зеленої угоди ЄС і Порядку денного сталого розвитку. Проєкт реалізується в межах фінансової програми досліджень та інновацій Horizon Europe, Кластер 4: Цифрові технології, Промисловість та Космос.
UAG є також співвиконавцем проєкту GSEU (Створення Геологічної служби для Європи), який реалізується консорціумом геологічних організацій Європи на чолі з EuroGeoSurveys. Цілі проєкту – розвинути загальноєвропейські служби даних та інформації з фокусом на критичну сировину, геотермальні енергетичні ресурси, ресурси підземних вод, інформацію про зміни клімату для оцінки вразливості прибережних зон та геологічної базової інформації. Період реалізації: 2022-2027. Проєкт реалізується в межах фінансової програми досліджень та інновацій Horizon Europe, Програма: Клімат, енергія та мобільність.
У межах програми фінансування «Клімат, енергія та мобільність» UAG також бере участь у проєкті CEEGS (Електротермальна енергія на основі CO2 та система геологічного зберігання енергії), спрямованому на розробку крос-секторальної технології для енергетичного переходу з системою зберігання відновлювальної енергії. Період реалізації: 2022-2025.
Визнаючи важливу роль геології в просуванні майже всіх Цілей сталого розвитку ООН, UAG відстежує всі основні тенденції розвитку геологічної й суміжних галузей, а також механізми взаємодії гравців ринку в цій галузі, що відображено у проекті глобальної цифрової екосистеми ONEGEO.COM. Платформа створена геологами – прихильниками нової геології, прототип якої окреслено, зокрема, у цілях, завданнях і діяльності Геологічної служби США (USGS), Асоціації геологічних служб Європи (EuroGeoSurveys) та Європейської федерації Геологів (EFG).
Глобальна цифрова платформа ONEGEO.COM – інноваційний інструмент для інтеграції та розповсюдження екологічних знань. Вона об'єднує науку, технології й ініціативну громадськість, сприяючи реалізації «зеленої» трансформації та сталого розвитку. Платформа покликана привернути увагу міжнародної спільноти до глобальних екологічних і соціальних викликів XXI століття, об’єднавши зусилля людства задля їх вирішення й побудови зеленого майбутнього.
Унікальність ONEGEO.COM – у її здатності забезпечити інклюзивний доступ до достовірної інформації. Платформа не лише створює простір для професіоналів у галузі сталого розвитку та екології, але й служить інструментом співпраці між різними секторами, обміну знаннями та досвідом. ONEGEO.COM також є засобом залучення широких мас до процесу глобальної екологічної просвіти, дозволяючи користувачам з усього світу ознайомлюватися контентом, передовими ідеями, підтримувати та брати участь у вирішенні актуальних проблем планети.
Місія платформи ONEGEO.COM полягає у започаткуванні епохи «зеленого просвітництва», де освіта й інформація допомагають формувати належне ставлення до довкілля й розвивати соціальну згуртованість, будуючи екологічно сталий світ для майбутніх поколінь.
Запрошуємо до співпраці та участі в проектах, які мають на меті змінити майбутнє нашої планети на краще!
Довідково:
Спілка геологів України (надалі – UAG) як професійна інституція громадянського суспільства відіграє активну роль в інтеграції геологічних знань з метою ефективного, збалансованого та раціонального використання природних ресурсів, захисту навколишнього природного середовища й збереження екосистем. У відповідь на глобальні виклики XXI століття UAG мобілізує геологів та спеціалістів інших професій сфери наук про Землю для участі у процесах сталого розвитку, «зеленої трансформації» та «зеленого переходу» (The European Green Deal), зокрема через налагодження конструктивного діалогу між усіма зацікавленими сторонами, як на рівні України, так і в світових масштабах.
Створена в 2000 році з метою об'єднання професіоналів у галузі геології, гідрогеології, геофізики, інженерії та інших професій у сфері наук про Землю, UAG протягом багатьох років роботи об’єднує у своєму складі провідних геологічних фахівців українських підприємств, організацій, установ, відомств: Державної служби геології та надр України, Національної академії наук України, НАК «Нафтогаз України», НАК «Надра України» та ін.
З метою розширення професійної мережі UAG стала членом ряду впливових міжнародних громадських геологічних організацій: Європейської федерації геологів (EFG), Європейської асоціації вчених, геологів та інженерів (EAGE), Американської асоціації геологів-нафтовиків (AAPG), Товариства геофізиків-розвідників (SEG) та інших фахових організацій. UAG бере участь у їхніх заходах і є співвиконавцем міжнародних проєктів. З 2020 року, у межах процесів «зеленої трансформації», активації співпраці й розбудови стратегічного партнерства між Україною та ЄС у сфері критичної сировини, UAG офіційно приєдналась до Європейського альянсу критичної сировини (ERMA).
Пріоритети Спілки: підвищення статусу геологічних наук, професійного рівня членів спілки, вирішення глобальних проблем та прискорення досягнення Цілей сталого розвитку, розвиток всеохопної співпраці між геологами.
Експерти Спілки долучаються до низки міжнародних проєктів. Проєкти UAG є відображанням політики ЄС, яка була анонсована в м. Брюссель 4 квітня 2024 р. Європейською федерацією геологів EFG та Національною радою геологів Італії (CNG): «Геологи в Центрі енергетичного переходу та боротьби зі змінами клімату» (Geologists at the Centre of the Energy Transition and Climate Action). Цей захід, організований депутатом Європарламенту Альдо Патрічелло 11 квітня в Європейському парламенті за участі EFG та CNG, дозволив Федерації підкреслити вирішальну роль геологів для суспільства, представити ключові політичні Рекомендації спрямовані на посилення ролі геологічної спільноти в ефективній підтримці політики ЄС. Ці Рекомендації окреслили важливу політичну підтримку, необхідну геологічній спільноті для розширення можливостей внеску в досягнення цілей ЄС, серед яких:
- Пріоритет геологічної освіти: необхідно включити геологічну освіту у шкільні програми як одне з центральних спрямувань.
- Визнання професії геолога: повне визнання професії геолога шляхом включення до Директиви ЄС 2005/36 про професійну кваліфікацію.
- Сталість в управлінні ресурсами: ґрунтуючись на Законі про критичну сировину, Європейський Союз має створити сприятливе середовище для сталого та безпечного постачання корисних копалин.
- Інвестиції у відновлювані джерела енергії: політична підтримка інвестицій у геотермальну енергію та природний водень має вирішальне значення для переходу до джерел енергії з низьким рівнем впливу на середовище.
- Безпечне зберігання вуглецю: прискорення створення інфраструктури, необхідної для глибокого та безпечного зберігання вуглецю.
- Управління навколишнім середовищем: покращення моніторингу здоров’я ґрунту та води за допомогою Закону про здоров’я ґрунту.
- Геотуризм для екологічної обізнаності. Сприяючи збереженню та захисту нашої екологічної спадщини, геотуризм є засобом виховання екологічної свідомості серед громадян ЄС.
Геологічні служби в усьому світі активно трансформуються, адаптують свої місії, завдання та методи роботи для вирішення сучасних глобальних викликів. Така еволюція геологічних служб забезпечує їх ключову роль у підтримці сталого розвитку та збереженні природних ресурсів для майбутніх поколінь, відкриває нові можливості для вирішення екологічних, кліматичних та ресурсних проблем, забезпечуючи стабільність та гармонійний розвиток суспільства.
Чернієнко Наталія Миколаївна - кандидат геологічних наук, член-кореспондент Академії гірничих наук України, директор ТОВ «Інститут Тутковського».