Класифікація запасів корисних копалин в Україні, що базується на РК ООН, охоплює всі етапи розробки надр: від вивчення ресурсу до його використання

< Повернутися

19 листопада 2023, 13:36

Про це заявив Роман Опімах на шостій конференції, присвяченій Рамковій класифікації ресурсів ООН і Системі управління ресурсами ООН


В рамках проведення Raw Materials Week, що нині проходить у Брюсселі, Голова Державної служби геології та надр України взяв участь у конференції «РКООН для підтримки гармонізації з ЄС інформації про ресурси з метою забезпечення стійких ланцюгів постачання сировини».

Захід організований Європейською економічною комісією ООН (UNECE), Директоратом внутрішнього ринку, промисловості, підприємництва та малого й середнього бізнесу Європейської Комісії (DG GROW), Асоціацією європейських геологічних служб (EuroGeoSurveys), проєктами «Geological Service for Europe» і «FutuRaM». Подія покликана заглибити в прогрес використання підходів класифікації РК ООН для оцінки запасів корисних копалин, посприяти оновленню системи та практичному її застосуванню з метою підтримки запропонованого Євросоюзом законопроєкту European Critical Raw Material Act.

В панельній дискусії «РК ООН як узгоджений інформаційний формат для проєктів критичної сировини на рівні ЄС» Роман Опімах розповів про досвід України з використання міжнародної класифікації оцінки запасів корисних копалин.

«Українська класифікація запасів і ресурсів мінеральної сировини має рамковий характер та підходить для всіх видів корисних копалин, установлює єдині принципи підрахунку, геолого-економічної оцінки, державного обліку, звітності, використання та для формування Держфонду надр України. Класифікація запасів корисних копалин в Україні, що базується на РК ООН, охоплює всі етапи розробки надр: від вивчення ресурсу до його використання», – заявив Роман Опімах.

​У 1997 році Україна першою в Європі та світі запровадила стандарти РК ООН.

Державна комісія України по запасах корисних копалин використовує підхід, який дозволяє переоцінити запаси родовищ, оцінені за класифікацією СРСР. Це дає можливість потенційному інвестору отримати початкове уявлення про привабливість родовища та прийняти рішення щодо його розробки.

Нині в Україні понад 43% родовищ оцінених за системою РК ООН, переважно це родовища, що розробляються. Проте понад 5000 родовищ, левова частка з яких незаліцензовані, були оцінені ще за часів СРСР і наразі потребують переоцінки.

Величезний ресурсний потенціал України може забезпечити видобуток критичних корисних копалин для внутрішніх потреб країни та постачання партнерам у ЄС.

Україна пропонує широкий спектр інвестиційних можливостей у видобувній промисловості. Зараз у портфоліо майже 100 проєктів, переважно з покладами десяти критично важливих видів сировини. 30 обʼєктів для інвестування опубліковані в Інвестиційному атласі надрокористувача. Після завершення війни їх можна буде придбати на е-аукціонах чи конкурсах з укладання угод про розподіл продукції.

Ці та інші проєкти з розробки українських надр можуть бути визначені як стратегічні для ЄС, аби подолати поточний розрив у видобутку корисних копалин у Європі.

Джерело: geo.gov.ua